TWITTER FACEBOOK
| | | |

Turgutlu Belediyesi Kent Müzesi’nin Kapılarını Açtı

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin’in ilçenin kültürel mirasına yönelik hayata geçirdiği en önemli projelerinden biri olan Kent Müzesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı gibi tarihi bir günde kapılarını açtı. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in de katıldığı açılış töreninde, Turgutlu’ya kalıcı bir eser kazandırmanın onur ve gururunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Şirin, “Turgutlu’da bir ilki daha başarmanın haklı gururuyla, geçmişten aldıklarımızı gelecek nesillere aktarma vazifemizi değerli Turgutlulu hemşerimle birlikte gerçekleştiriyor, Turgutlu’nun tarihine sönmeyecek bir ışık tutuyoruz” dedi. (19.05.2017 - 20:50)

Turgutlu Belediyesi Kent Müzesi’nin Kapılarını Açtı

Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin’in ilçenin kültürel mirasına yönelik hayata geçirdiği en önemli projelerinden biri olan Kent Müzesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı gibi tarihi bir günde kapılarını açtı. Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer’in de katıldığı açılış töreninde, Turgutlu’ya kalıcı bir eser kazandırmanın onur ve gururunu yaşadıklarını ifade eden Başkan Şirin, “Turgutlu’da bir ilki daha başarmanın haklı gururuyla, geçmişten aldıklarımızı gelecek nesillere aktarma vazifemizi değerli Turgutlulu hemşerimle birlikte gerçekleştiriyor, Turgutlu’nun tarihine sönmeyecek bir ışık tutuyoruz” dedi.

Turgutlu’nun tanıtımı açısından son derece önemli bir yere sahip olacak olan Turgutlu Kent Müzesi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma ve Gençlik Spor Bayramı’nda hizmete açıldı. Zafer Kalkınma Ajansı desteğiyle hayata geçen Kent Müzesi’nin açılışına Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer, Turgutlu Kaymakam vekili Yunusemre Kaymakamı Ahmet Erdoğdu, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Muhammet Evren, İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Esendemir, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Ölmez, İl Kültür Turizm Müdürü İbrahim Sudak, Belediye Başkan Yardımcıları Ekrem Bölükbaşıoğlu, Hakan Sezer, Çetin Akın ve Mithat Erden, Belediye Meclis Üyeleri, oda başkanları, siyasi parti ilçe temsilcileri, başkanları, sivil toplum örgüt temsilcileri, Belediye Başkan yardımcıları, mahalle muhtarları ile çok sayıda vatandaş katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından törenin açılış konuşmasını yapan Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, “Bugün ilçemiz için çok önemli olduğuna inandığım bir mekânın, Turgutlu Kent Müzesi’nin açılışında sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti belirtmek isterim. Gediz Havzası’nın bereketli toprakları üzerinde kurulmuş; binlerce yıldır çok önemli medeniyetlere ev sahipliği yapmış bu topraklarda hem sanayinin hem de tarımın nimetlerinden istifade etmiş ülkemizin en büyük ilçelerinden birisinde yaşıyoruz. Turgutlu, bugünkü bilgimize göre 14. Yüzyıl dolaylarında kurulmuş bir yerleşim yeri olsa dahi bölgemizin tarihi neredeyse insanlık tarihi kadar köklüdür. Antik Yunan’dan Büyük İskender İmparatorluğu’na, Lidyalılardan Perslere, Roma ve Bizans’a kadar antik dünyanın hâkim devletlerinin neredeyse tamamı bu topraklarla irtibatlı olmuşlardır. Ancak unutulmamalıdır ki, tüm eski medeniyet izlerinin üzerinde bölgemizin bugünkü şekli, Türk İslam Medeniyeti’nin eseridir” dedi.

“Turgutlu Küllerinden Yeniden Doğmuştur”

Tarihe yön veren milletlerin, hem maddî hem de manevî kültür miraslarıyla birlikte var olageldiğini vurgulayarak, Turgutlu’nun düşman işgalinde yakılıp kül olmasına değinen Başkan Şirin, “Bu manada ilçemizin ve bölgemizin yaşadığı çok büyük felaketi hatırlatmakta yarar görüyorum. Kurtuluş Savaşı’nın son günlerinde muzaffer Türk ordusu, işgal güçlerini Batı Anadolu’nun dışına sürüklemeye başlamışken, Yunan kuvvetleri belki de tarihin en acı harekâtlarından birisine girişerek tahliye ettikleri hemen tüm köy ve şehirleri, kimi noktada tarım arazilerine varana dek yakmışlardır. Turgutlu özelinde söylememiz gerekirse 4 ve 6 Eylül 1922 tarihleri arasında süren yangın hem sayısız can kaybına, hem de yüzlerce yıllık kültür mirasının yok olmasına sebep olmuştur. Yangın, Turgutlu tarihi açısından hiç şüphesiz en önemli kırılma noktalarından birisini oluşturmuştur. Bu felaket neticesinde daha önce var olan 6 bin 500 binadan yalnızca 208’i ayakta kalabilmiştir. Turgutlu, Türk milletinin azim ve çalışkanlığının en güzel örneklerinden birisini teşkil edecek şekilde çok kısa bir zamanda yeniden ayağa kalkmış; tam anlamıyla küllerinden yeniden doğmuş; bugünkü modern şehrin temelleri böylelikle atılmıştır. Burada bilhassa o günün idarecilerini, Kaymakam Binbaşı Ahmet Hamdi Bey’i ve çok kısa bir süre kaldığı belediye reisliği görevinde önemli işler başarmış olan Hasan Şevki Bey’i rahmet ve minnetle anmak isterim. Yunan ordusunun Batı Anadolu’da yüzlerce şehri yakıp yıktığını belirtmiştim. Şuanda açılış törenini gerçekleştirmekte olduğumuz Kent Müzesi’nde yangın teması çok özel bir yer kaplıyor. Yüzlerce şehir ve köyün yanmasına rağmen işgal acıları ve yangın, ilk kez müzemizde anlatılacak. Bugün belirli bir yaşın üzerinde olan tüm hemşerilerimiz, büyüklerinden dinledikleri yangının hatıraları ile büyümüşlerdir” dedi.

Tarihini Bilmeyen Nesiller Geleceğe Ulaşamaz”

Kent Müzesi’nin tasarım aşamasında ‘tarihini bilmeyen nesiller, geleceğe ulaşamaz’ düsturundan hareket ettiklerini söyleyen Başkan Şirin, “Tasarım sürecimiz mazimizin acı, tatlı hatıralarını yeni kuşaklara anlatabilme hedefi ve gayesiyle şekillendirildi. Turgutlu Kent Müzesi olarak hayata geçirdiğimiz Üzümcü Konağı’nın yangından çok kısa bir süre sonra, 1927-28 yıllarında inşa ettirildiği bilinmektedir. Bina, mimarî özellikleri itibarı ile erken Cumhuriyet döneminden günümüze ayakta kalabilen ilçemizdeki en ihtişamlı sivil yapı olma özelliğini taşıyor. 1930’lu yıllarda Enver Üzümcü tarafından satın alınan yapı, aynı zamanda 1930’lardan 1942’ye kadar hükûmet konağı olarak da kullanılmıştır. Enver Üzümcü’nün oğlu Ahmet Bey’in vefatını müteakip konak, başka bazı gayrimenkullerle birlikte belediyemiz tarafından satın alınmış ve hemen ardından müze olarak işlevlendirmek amacıyla projesi hazırlatılmıştır. Zafer Kalkınma Ajansı’nın 2015 yılı için açtığı çağrıya müracaatımızın ardından projemiz hibe almaya hak kazanmış ve hemen ardından çalışmalara başlanmıştır. Taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli bir yapı olan konağın restorasyonu projenin ilk etabını oluşturdu. Restorasyon süreçleri, bilindiği gibi, kimi zaman çeşitli sıkıntıların yaşandığı çalışmalar haline gelebiliyor. Bu manada restorasyonun ilk gününden tamamlanma aşamasına kadar gösterdikleri hassasiyet ve özverili çalışmalarından dolayı hem yüklenici firma yetkililerine hem de işin kontrolünü sağlayan teknik ekibimize teşekkür etmek isterim. Bir müze oluşturabilmek için iki olmazsa olmaz bulunuyor. Bunlardan birincisi varlıklarının taşınır kültür varlıklarının bir araya getirilmesi, diğeriyse eldeki eserler ve tarihi gerçeklerden yola çıkarak müzenin anlatım planının, bir diğer ifadeyle müzenin senaryosunun oluşturulmasıdır. Her iki aşamanın da nasıl yürütüldüğünü az sonra gezeceğimiz Turgutlu Kent Müzesi’nde bizzat müşahede edeceksiniz. Restorasyon çalışmalarının başlamasıyla birlikte Müze Sorumlumuz Mehmet Gökyayla ve proje ekibimiz, sahaya çıkarak gayri resmi nitelikli de olsa kültür envanterini çıkarmaya ve hemşerilerimizden müzede sergilenecek eserleri bağış olarak almaya başladılar. Müzenin anlatım planı oluşturulurken her iki çalışmanın ne derece başarılı olduğunu yine az sonra göreceksiniz. Turgutlu Kent Müzesi, birçok alanda ilklerin müzesi olma özelliğini taşıyor. Bu proje ülkemizde kalkınma ajansı desteğiyle hayata geçirilen ilk müze olmasının yanında baştan beri vurguladığım üzere işgal günleri ve bilhassa yangın sürecinin anlatıldığı yine ilk müze olarak önemli bir unvanı içerisinde barındırıyor. Ayrıca ülkemizde ilk defa bir müzede görsel ve işitsel ögelerin yanına koklama duyusu da Turgutlu Kent Müzesi’nde eklendi” dedi.

Ecdadımıza Layık Olmaya Çalışıyoruz”

Projenin hayal aşamasından bu yana öncelikli amaçlarından birinin, kadim değerleri muhafaza ederek toplumları millet haline getiren tarih bilincinin yetişen nesillere aktarılması olduğunu ifade eden Başkan Şirin, “Müzemizde yangın teması özel bir yere sahip olsa dahi, buradaki maksadımız herhangi bir düşmanlık dürtüsü uyandırmak değildir elbette. Aksine bizler burada savaşın kötülüğünü, sebep olduğu yıkımları ve savaşan milletlerin yüzlerce yıl bir arada kardeşçe yaşadıklarını da hatırlatmak istiyoruz. Bugün iki ayrı ve özel günü sizlerle yaşamanın ayrıca bir mutluluğunu yaşadığımı bilmenizi isterim. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da Milli Kurtuluş Mücadelemizi başlattığı günün yıldönümünde şehrimizin tarihi ve kültürü için çok önemli olduğuna inandığımız bir tesisin açılışını yapmaktan onur duyuyoruz. İnanıyorum ki, ecdadımıza layık olabilmek adına yapabileceğimiz en önemli işlerden birisi, bu tür çalışmalarla mazimizin kıymetlerine sahip çıkmaktır. Bu düşünceden hareket ederek açılış günü olarak belirlediğimiz bu anlamlı tarihte bağımsızlığımız uğruna canlarını vermekten çekinmeyen tüm şehit ve gazilerimize minnet ve şükranlarımı sunuyorum. Bizlere bu toprakları emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimizin aziz hatıraları önünde saygıyla, şükranla ve minnetle eğiliyorum. Bir diğer yandan bu hafta Müzeler Haftası olması dolayısıyla, geçmişimizi bizlere hatırlatarak aydınlık geleceğe yürümemize imkan sağlayan herkesi kutluyorum. Umuyorum ki bugünden sonra Turgutlumuz’a kazandırarak ilçemizde bir ilki yaşadığımız bu tarihi mekanda Müzeler Haftası’na yakışır kutlamalar, günün anlam ve önemine yakışır etkinlikler gerçekleştireceğiz” dedi.

“Tüm Hemşerilerime Teşekkür Ediyorum”

Müzenin fikir oluşumundan bugüne dek desteklerini esirgemeyen herkese teşekkür eden Başkan Şirin, “İlk günkü çağrımızdan bugüne müzemizin kurulmasında desteklerini asla unutmayacağımız hemşerilerimiz var ki; onlar da bağışçı ve destekçilerimizdir. Hepsi bizler için birbirinden değerli olan tüm bağışçı ve destekçilerimize sizlerin huzurunda teker teker teşekkür ediyorum. Bağışçılarımız olmasaydı, farklı yöntemlerle taşınır kültür varlıklarını temin edebilsek bile, anlatılanlar eksik kalırdı. Turgutlu Kent Müzesi, somut ve soyut kültür mirasımızın somutlaşmış tezahürü olarak karşımızda duruyorsa, bunda bağışçılarımızın katkısı kesinlikle çok büyük. ‘Turgutlu’nun Müzesi’ni Turgutlular Kuracak” dememizin ardından gelen destekle yolumuza devam etmenin keyfini, gururunu ve hazzını bizlere yaşatan herkese teşekkür ediyorum. Tasarım sürecinde danışmanlığımızı yürüten Prof. Dr. Engin Berber ve tasarım fikrinin ilk aşamasından müzenin açılışına kadar her an, hiçbir mazeret sunmadan yanımızda olan Erhan ve Burcu Arslan ile hazırladıkları, heykellerle müzeye hayat veren Barış Kareli Bey’e en içten duygularımla teşekkür ediyorum. Aynı şekilde hibe desteğiyle projenin hayata geçirilmesinde çok büyük destekleri olan Zafer Kalkınma Ajansı’nın çok kıymetli yönetim kurulu üyelerine, Genel Sekreterimiz Sayın Yusuf Balcı’ya ve her sorunumuzu samimiyetle çözmemize yardımcı olan Ajans Uzmanı Sayın Fatih Sever Beyefendi’ye içten teşekkürlerimi iletiyorum. Büyük projeleri tasarlayıp hakikate dönüştürmek, takdir edersiniz ki, başarılı ekip çalışmalarıyla başarılabilir. Çok şükür, bu projede bağışçısından çalışanına, başkan yardımcımızdan teknik personellerimize, müze sorumlumuza ve hatta İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın İbrahim Sudak’a varana dek çok başarılı, büyük bir ekiple birlikteydik. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum ama özellikle ifade etmek isterim ki, hepimizin kültür ve şehir tarihi konularındaki bilgisi ve hassasiyetiyle tanıdığımız belediyemiz eski başkanlarından Mehmet Tüzel Gökyayla ağabeyimiz, bu süreçte yaşadığı bazı sağlık problemlerine rağmen, ilk günden bu yana ne zaman kendisine ulaşılsa elinden geleni esirgemeyen tavrıyla, teşekkürün ötesini hak ediyor. Üzümcü Konağı’nın satın alındığı günden bu yana sürecin merkezinde yer alan Müze Sorumlumuz Mehmet Gökyayla ve ekibe dahil olduğu günden itibaren donanımı ve çalışkanlığıyla takdirden ötesini hak eden Müze Uzmanımız Rabia Uslu, bizler için hakikaten çok önemli değerler. Son olarak Manisa’da göreve başladığı günden itibaren hepimiz için örnek bir devlet büyüğü olan ve destekleriyle projemizde önemli pay sahibi olan Manisa Valimiz Sayın Mustafa Hakan Güvençer Beyefendi’ye şükranlarımı sunuyorum. Müzemiz yalnızca belirlenen eserlerin sergilendiği bir alan değil; öyle umuyorum ki aynı zamanda şehrimizin kültürel hayatına damga vuracak bir merkez olacak. Turgutlu Belediyesi olarak bizler mutluyuz, gururluyuz… Her zaman ifade ettiğimiz gibi ‘Turgutlu En İyisini Hak Ediyor’ Bu kalıcı esere imza atmış olmamızın mutluluğuyla, Turgutlu Kent Müzesi’nin hayırlı olmasını diliyor; hepinizi saygılarımla selamlıyorum” dedi.

“Turgutlu’da Çok Güzel Şeyler Olacak”

Daha sonra söz alan Manisa Valisi Mustafa Hakan Güvençer ise, “Bu projeye destek veren, Kent Müzesi’nin oluşumda emeği geçen bağışçılara şükranlarımı sunuyorum. Son derece dikkatli, titiz ve emek sarf edilen bir çalışma olmuş. Çok mutluyuz, gururluyuz. Bu projenin oluşmasında en büyük emeği geçen Belediye Başkanımız Turgay Şirin’e şehir meclisine, ekibine ve siz Turgutlululara teşekkür ediyorum. Turgutlu’da dışardan gelen insan için onu saran bir şey var. Bunu tanımlamakta zorlansam da bu insanın saran sırlı varlığın ne olduğunu sizler benden iyi biliyorsunuz. Yaşayan dipdiri, istikbale ümitle bakan bir kasaba ruhu, şehir ruhu hemşehrilik ruhu var. Sizlerin ortak emeğiyle Turgutlu’da çok güzel şeyler olacak. Turgutlu yeni oluşmuş bir kent değil. Turgutlu’da bugünden itibaren birşeyler olacaksa, bir temele dayanmak zorunda. Bu özel ve güzel günde böyle bir müzenin açılışını yaptığınız için ayrıca teşekkür ediyorum. Bu vesileyle 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramınızı tebrik ediyorum. Turgutlu’da bundan sonra açılışını yapacağımız müzenin ardından yeni müzeler takip eder, yeni başarı hikayelerine imza atarlar” şeklinde konuştu. Daha sonra müzenin açılış kurdelesi tüm protokol üyeleri ile birlikte kesildi. Ardından müze kapılarını vatandaşlara açarken, Vali Güvençer ve beraberindeki heyet Turgutlu Kent Müzesi’ni gezerek müze sorumlusu Mehmet Gökyayla’dan da bilgi aldılar.

GÖSTER