TWITTER FACEBOOK
| | | |

Turgutlu Çifte Bayram Yaşadı

Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Turgutlu Belediyesi’nin ortak projelerinden olan bin 650 metre ile Türkiye’nin en uzun battı-çıktı kavşağının birinci etabı trafiğe açıldı. Turgutlu’nun hayal ettiği projelerden birini daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, ilk sürüşü kendilerini gerçekleştirdi. (09.06.2018 - 17:13)

Turgutlu Çifte Bayram Yaşadı

         Manisa Büyükşehir Belediyesi ve Turgutlu Belediyesi’nin ortak projelerinden olan bin 650 metre ile Türkiye’nin en uzun battı-çıktı kavşağının birinci etabı trafiğe açıldı. Turgutlu’nun hayal ettiği projelerden birini daha hayata geçirmenin mutluluğunu yaşadıklarını belirten Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ve Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, ilk sürüşü kendilerini gerçekleştirdi.

         Turgutlu tarihinde yapılmış en büyük yatırımlardan biri olan battı-çıktı kavşak projesinin birinci etabının açılışı düzenlenen tören ile gerçekleşti. Tören Turgutlu Kaymakamı Uğur Turan, Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün, Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin, Karayolları 2. Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu, MASKi Genel Müdürü Yaşar Coşkun, Ülkü Ocakları Turgutlu İlçe Başkanı Cemal Gürefe, Büyükşehir Belediyesi daire başkanları, birim müdürleri, oda başkanları, mahalle muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

‘Ege’nin Anadolu’ya Açılan Kapısı’ 

        Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından bir konuşma gerçekleştiren Turgutlu Belediye Başkanı Turgay Şirin “Mübarek Ramazan Ayı’nda Mübarek Cuma gününde, bugün burada hayırlı bir vesileyle sizlerle birlikte olmaktan, yaşadığımız gururu siz değerli hemşerilerimizle paylaşmaktan büyük bir mutluluk duyuyorum. Turgutlu’muzun tarihinde yapılmış en büyük yatırımlardan biri olan Battı-çıktı kavşak projemizin birinci etanın açılışını gerçekleştiriyoruz. Turgutlu’da yaşayan ömrünü burada geçiren herkes bilir, bu proje olmazsa olmazımızdı. Burada nice canları yitirdik. Türkiye’nin adeta can damarı olan bu bölgede, bizim de sıkça dile getirdiğimiz gibi ‘Ege’nin Anadolu’ya Açılan Kapısı’ olan Turgutlumuz’da günde 30 binden fazla aracın geçiyor. Bu da hem transit hem de şehir içi ulaşımda inanılmaz bir yoğunluk yaşatıyordu. Can ve mal kayıplı kazalarsa bu projenin en önemli tetikleyici unsurlarından biri oldu. Manisa’mızın Büyük Başkanı Bizleri Ağabeyi Sayın Cengiz Ergün ile bu projenin hayata geçmesi adına yoğun mesai harcadık. Bundan 7 ay önce burada bu gördüğünüz alan üzerinde ilk kazmayı vurduk ve çok şükür çalışmalara başladık. Bazıları için bir hayaldi, bazıları için bir rüyaydı belki ama şu anda gördüğünüz gibi bir hayali ve en önemlisi siz Turgutlululara verdiğimiz sözü yerine getirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bizim bu projeye başlarkenki en büyük hayalimiz, trafik kazalarının önüne geçmek olası can ve mal kayıplarını önlemekti. Bugün birazdan ilk etabının açılışını gerçekleştireceğimiz kavşak projemizde Allah nasip ederse can ve mal kayıplarının da önüne geçmiş olacağız. Biliyorsunuz, bu projenin inşaat aşamasında sağolsunlar firma yetkilileri 24 saat esaslı bir çalışma gerçekleştirdi. Bin 700’den fazla fore kazık çakıldı. 6,5 kilometrelik yağmurlama ve kanalizasyon hattı döşendi. Birçok vatandaşımız geceleri şantiyeden gelen seslerden rahatsız oldu. Selvilitepe’de oturan hemşerilerimiz karşıdan karşıya geçmek için zorluk çekti. Onlar da haklılar ama zahmetsiz rahmet olmuyor. İşte gelinen nokta ve yapılan çalışma ortada. Bugün Türkiye’nin bin 650 metre uzunluğu ile Türkiye’nin en büyük battı-çıktısı olma özelliğe sahip olan projemiz, yan yollarında tamamlanmasıyla birlikte Allah nasip ederse Kurban Bayramı’nda tamamıyla bitmiş bir şekilde kullanıma açmış olacağız. Mutluyuz, gururluyuz, Turgutlu’muzun tarihinde yapılmış en büyük yatırımlardan birini hayata geçiriyoruz. Bizlere bu projenin yapımında en başından bu yana desteğini esirgemeyen Manisa Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Cengiz Ergün’e, MASKİ Genel Müdürlüğümüze, Karayolları Genel Müdürlüğü’ne, müteahhit firma yetkililerine ve tüm çalışanlara teşekkür ediyorum” dedi. Daha sonra konuşan  Karayolları 2.Bölge Müdürü Abdulkadir Uraloğlu projenin hem Manisa’ya hem Turgutlu’ya hayırlı olmasını temenni etti.

“Hedefleri Büyük Koyarsanız Hizmetleriniz de Büyük Olur”

          Son olarak konuşan Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün ise “bugün burada sembolik bir açılış yapıyoruz. Kazı çalışmalarının yapıldığı günden bu yana gelişmeleri an be an takip ediyordum her işte yaptığım gibi. Ama burası daha farklıydı. Burası yıllardan beri çok can verdiğimiz ve her gün 30 binden fazla aracın geçtiği İzmir-Ankara güzergahında bulunan önemli bir nokta. İşte hayaller vardır, hedefler vardır, önce hayal hedersiniz hedef koyarsınız bunu hizmete geçirmek için gereğini yaparsınız.  Hayaller büyükse hedefleri de büyük koyarsınız. Hedefleri büyük koyarsanız hizmetleriniz de büyük olur. Çok şükür bugün Turgutlu’da biz battı-çıktı açmıyoruz. Turgutlu’ya can veriyoruz, cana kurtaracağız. İnşallah bundan sonra burada hiç bir şekilde ölümlü kazalara sebebiyet vermeyiz. Bunun önüne geçmek için bu işi bir an önce bitirmemiz gerekiyor. Bu proje Turgutlu’nun en prestijli ve en önemli yatırımları arasında yer alıyor. Eleştirildik hatta acımasızca eleştirildik ancak projenin ne kadar önemli olduğunu biliyorduk ve bu yönde çalıştık. Bu sürede vatandaşlarımızı mağdur ettik ancak yatırımlar sabır gerektirir. Turgutlu halkının sabrı için teşekkür ederiz. Hayallerimiz vardı ve bu hayallerin üzerinden hedeflerimizi belirledik. Şimdi hedeflerimizi başarmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Turgutlu, Büyükşehir’den en fazla yatırım alan ilçelerin başında yer alıyor. Turgay başkanımızla birlikte koordineli çalışarak halkımıza hizmet ediyoruz. Battı çıktı projesinin yanında su hatlarını da yeniledik ve noktaladık. Bizleri su kesintisi yaşandıktan sonra acımasızca eleştirilenler bu projeyi iyi incelesinler. Bu proje sadece Turgutlu’ya değil Ege bölgesine hizmet eden bir proje. Birinci etabı tamamladık, şimdi geriye kalan işlerimizi tamamlayacağız ve proje tam anlamıyla noktalandıktan sonra görkemi ve güzelliği ortaya çıkacaktır. Emeği geçen herkese teşekkür ederim” dedi. Başkan Ergün ve Başkan Şirin, törene katılanlar ile birlikte dualar eşliğinde açılış kurdelesini gezdikten sonra ilk geçiş için araca binip yolu trafiğe açarak vatandaşları selamladır.

 

 

GÖSTER