TWITTER FACEBOOK
| | | |

Kent Müzesi

kent_muze.jpg (152 KB)

TURGUTLU KENT MÜZESİ

Turgutlu Kent Müzesi, Sevinç Meydanı’nda yer alan ve 1927-28 yıllarında inşa edilen Üzümcü Konağı’nda hayata geçirilecektir. Konağın Turgutlu Belediyesi tarafından kamulaştırılmasının ardından hazırlatılan restorasyon projesi, İzmir II No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmıştır.

Turgutlu Belediyesi’nin alanda Turgutlu Kent Müzesi’nin oluşturulması amacıyla Turgutlu Kaymakamlığı ve Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığında hazırladığı proje, Temmuz 2015’te Zafer Kalkınma Ajansı tarafından hibe desteği almaya hak kazanmıştır. Söz konusu proje kapsamında restorasyon çalışmalarına başlanan Turgutlu Kent Müzesi, çeşitli sergileme materyalleri ve görsel unsurların kullanımıyla ziyaretçilerine şehrin kuruluşundan günümüze dek tarihinin aktarılacağı bir yapıya kavuşturulacaktır.

Müze yalnızca eski eserlerin sergileneceği bir kurum değil; aynı zamanda Turgutlu kültürü ve tarihi ile ilgili yapılacak çalışmaların da merkezi olacaktır. Aynı zamanda içerisinde yer alacak olan etkinlik salonunda periyodik aralıklarla konferans ve sohbetler düzenlenecek; böylelikle Kent Müzesi’nin tüm Turgutlulular için önemli mekanlardan birisi haline getirilmesi hedeflenmektedir.

Restorasyon ile birlikte Kent Müzesi proje ekibi tarafından müzede sergilenecek eserlerin toplanması ile ilgili çalışmalara da başlanmıştır. Proje koordinatörü ve ekibi tarafından büyükşehir uygulamaları neticesinde ilçeye bağlı birer mahalle haline gelen eski belde ve köyler ziyaret edilerek hem Turgutlulular bilgilendirilerek eser bağışlamaları teşvik edilecek hem de mahallelerle çevrelerinde bulunan tarihi nitelikteki yapı ve eserler fotoğraflanarak bir envanter çalışması yapılacaktır. Müzeye eser bağışında bulunmak ya da bilgi ve fotoğraf gibi görsel materyal paylaşmayı arzu eden Turgutlulular 313 2121 ve 313 2727 numaralı telefonlardan bilgi alabilirler.