Başkan Çetin Akın: “Cumhurbaşkanımıza, bakanımıza inanmayacağız da kime inanacağız biz?”

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) kapsamında emekli olan Turgutlu Belediyesi personeliyle bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan Çetin Akın, “Siz karışmayacaksınız tazminatlara. Siz bize bildirin hesaplarına yatıracağız’ dendi. Cumhurbaşkanımıza, bakanımıza inanmayacağız da kime inanacağız biz?”  dedi.

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, EYT’den emekli olan Turgutlu Belediyesi personeliyle bir araya gelerek basın açıklaması yaptı. Başkan Çetin Akın söz konusu basın açıklamasında cuma günü itibariyle kıdem tazminatlarının yüzde 25’inin hesaplara yatırıldığını söyleyerek “Size söz verdiğim gibi yüzde 25’ini, ayın bu 25’inde ödeyeceğim demiştim. Bugün itibariyle para hesaplarınızda. Topladığımız paranın tamamını adil bir şekilde yüzde 25’ini yatırdım. Bu kadar net söylüyorum; sizin kuruşunuz eksik yatmayacak. Ben, kimsenin hakkını yemem” dedi.

“Cumhurbaşkanımıza, bakanımıza inanmayacağız da kime inanacağız biz”

EYT’lilerin kıdem tazminatının ödenmesi noktasında hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamaları da paylaşan Başkan Çetin Akın, “Kredi Garanti Fonu (KGF) kredilerine başvurular başladığı gün Bakanımızın söylediği gibi listeyi gerekli yerlere ilettik, hesap numaralarınızı verdik. Gerekli müracaatlarımızı aldık. Bütün tedbirlerimizi alarak gönderdik. ‘Siz karışmayacaksınız tazminatlara. Siz bize bildirin hesaplarına yatıracağız’ dendi. Cumhurbaşkanımıza, bakanımıza inanmayacağız da kime inanacağız biz?” ifadelerini kullandı.

“Salihli Belediyesine verilen kredi neden bana verilmedi?”

EYT’lilere ödenecek kıdem tazminatları noktasında tedbir alınmaması yönünde gelen soru ve eleştirilere yanıt veren Başkan Çetin Akın şunları söyledi:

“2024 bütçemizi ağustos-eylül ayında yapıyoruz. Meclisimizden geçiriyoruz. Müneccim değildik, EYT’i çıkaracaklarını bilmiyorduk. Bilsek tedbirini almaz mıyız? Bir tek bu belediye değil, Türkiye’deki bütün belediyeler aynı sıkıntıyı yaşıyor. Bütçemde EYT ile ilgili bir ödeme kalemi oluşturulmadı. Bize söylenmediği için oluşturulmadı. Normal emekliler için ayırdığımız bir bütçe var, EYT için ayırdığımız bütçe yok. Buna rağmen şartlarımızı zorluyoruz. Salihli Belediyesine verildi bu kredi, Salihli’ye verilen kredi bana niye verilmedi?

“Bu belediyede hiçbirinizin 1 lirası dahi kalmayacak”

Kıdem tazminatlarının ödeme planlaması hakkında da bilgi veren Başkan Çetin Akın, “Söz vermiştim ayın 25’inde tazminatın yüzde 25’inde yatırdım. Bundan sonraki süreçte de ama özel banka ama devlet bankası olsun, bu krediyi almayla ilgili mücadelem devam edecek. Olağanüstü durumlar hariç gelen paramı size aktaracağım. Yüzde 25 olacak şekilde 4 taksitte ödeyeceğim. Daha erken olursa, krediyi hemen alabilirsem hemen ödeyeceğim. ‘Ben bu sorunu her ne pahasına olursa olsun lehinize mümkün olduğu kadar kısa sürede çözeceğim’ diyorum. Kenarda 1 lira bile olsa gününü beklemeden hesaplarınıza adil bir şekilde yatıracağım ama en kötü planlamamız şu; geriye kalan kıdem tazminatı alacaklarınız üç ay içerisinde eşit taksitlerle ödenecek. Şundan emin olun; tazminatlarınız, haklarınız neyse kuruşuna kadar hesaplanacak. Bu belediyede hiçbirinizin 1 lira alacağı kalmayacak” açıklamasını yaptı.

“Gerçek mağduriyet bu…”

EYT kapsamında emekli olan personelin dile getirdiği kıdem tazminatlarının eski taban fiyatından hesaplanmasıyla ilgili de açıklama yapan Başkan Çetin Akın, sorunun çözümü noktasında milletvekilleriyle görüşeceğini belirterek şu şekilde konuştu:

“Bununla ilgili devlete bir öneride bulunacağım. Bu hesaplamalarda eğer eksiklik varsa bize de bunu tolere etme şansı verirlerse, kanunlarla düzenlerse belki de Türkiye’de herkesin mağduriyeti giderilebilir. Gerçek mağduriyet budur. Çözümüyle ilgili milletvekillerimize öneride bulunduracağım, belki o zaman bu mağduriyeti bir nebze olsun giderebiliriz.”