TURGUTLU KENT MÜZESİ

Turgutlu Kent Müzesi, Sevinç Meydanı’nda yer alan ve 1927-28 yıllarında inşa edilen Üzümcü Konağı’nda hayata geçirilmiştir. Konağın Turgutlu Belediyesi tarafından kamulaştırılmasının ardından hazırlatılan restorasyon projesi, İzmir II No’lu Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylanmış ve konak bu proje doğrultusunda kurul denetiminde müze işleviyle restore edilmiştir.

Turgutlu Belediyesi’nin alanda Turgutlu Kent Müzesi’nin oluşturulması amacıyla Turgutlu Kaymakamlığı ve Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ortaklığında hazırladığı proje, Temmuz 2015’te Zafer Kalkınma Ajansı tarafından hibe desteği almaya hak kazanmıştır. Söz konusu proje kapsamında restorasyon çalışmalarına başlanan Turgutlu Kent Müzesi, çeşitli sergileme materyalleri ve görsel unsurların kullanımıyla ziyaretçilerine şehrin kuruluşundan günümüze dek tarihinin aktarılacağı bir yapıya kavuşturuldu.

Müze kısa zaman içerisinde yalnızca eski eserlerin sergilendiği bir kurum değil; aynı zamanda Turgutlu kültürü ve tarihi ile ilgili yapılacak çalışmaların da merkezi haline geldi. Aynı zamanda içerisinde yer alan etkinlik salonunda ve müze bahçesinde zaman zaman konferans ve sohbetler düzenlenerek Kent Müzesi’nin tüm Turgutlulular için önemli mekanlardan birisi haline getirildi.

Müzeye eser bağışında bulunmak ya da bilgi ve fotoğraf gibi görsel materyal paylaşmayı arzu eden Turgutlulular, 0236 312 00 39 numaralı telefondan bilgi alabilirler.