Başkan Çetin Akın Deprem Bölgesinde Yapılan Çalışmaları Açıkladı

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, mart ayı meclis toplantısında deprem bölgesinde yapılan çalışmalar hakkında bilgiler paylaştı. Başkan Çetin Akın, “Bu süreci dayanışmayla, birbirimizi kırmadan, üzmeden geçirmemiz gerekiyor. Temennimiz bir daha bu acıların yaşanmaması çünkü gerçekten çok büyük bir felaket. Kolay da atlatılacak bir durum değil” dedi.

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, 6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 ilde büyük bir felakete yol açan depremin ardından Turgutlu Belediyesi bünyesinde deprem bölgesinde yapılan çalışmaların son durumunu meclis üyeleri ve kamuoyuna açıkladı.

Mobil yemekhane kuruluyor

Başkan Çetin Akın, Turgutlu Belediyesi Meclisi tarafından kurulan deprem komisyonuyla sık sık toplantıların yapıldığını ve kararların çok hızlı bir şekilde alındığını belirterek şunları söyledi:

“Meclis üyemiz Olcay Özsürücü’nün öncülük etmesiyle yemekhane kuruyoruz. Kendisi bu işi yapan firmayı buldu, biz de belediyemizde az kullanılan bir aracımız vardı onu temin ettik. Çok güzel bir yemekhanemiz oluyor. Bu yemekhaneyi ihtiyaç duyulması halinde deprem bölgesinde kullanmayı planlıyoruz. Bunun yanında deprem bölgesinde AFAD ve Mersin Büyükşehir Belediyesi iş birliğiyle birlikte 670 konteynerlik bir kent kuruluyor. Bu kentin etrafının tel örgüsünü, direklerini, sürgülü kapıları dahil olmak üzere biz üstlendik. Orada 250 kişilik nevresim takımının, ihtiyaç olduğu kadar battaniyenin ve suyun hepsini temin ettik, çalışmalarımız başladı.”

Sekiz konteyneri bölgeye teslim ettik”

“Turgutlu Sokağı” projesi kapsamında deprem bölgesinde kurulmak üzere üretilen konteynerlerin 8 tanesinin bölgeye teslim edildiğini ifade eden Başkan Çetin Akın, “Konteynerler imal ettiriyoruz. Şu anda 11 tane konteynerimiz imal edildi ve 8 tanesini bölgeye teslim ettik. Bunun yanında elimizden geldiğince odun, soba, kömür ihtiyacının tamamını karşılamaya gayret ediyoruz” dedi.

Deprem toplanma alanları oluşturuluyor

Deprem konusunda Turgutlu genelinde de çalışmaların yapıldığını kaydeden Başkan Akın, “Depremle ilgili alınması gereken önlemleri, Allah korusun, olmasın ama Turgutlu’da bir deprem olduğunda ‘ne yaparız?’ diye konuşuyoruz. Konuyla ilgili de somut adımlar atmaya başladık. Deprem toplanma alanlarını oluşturuyoruz, toplanma alanlarındaki ihtiyaçları tespit ediyoruz. Bunları temin edeceğiz. İmar konularıyla ilgili almamız gereken tavırlarımızı ortaya koyuyoruz. Deprem komisyonumuzla birlikte uygun bir şekilde çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Başkan Çetin Akın, deprem komisyonu üyelerine de teşekkür ederek açıklamasını şu sözlerle tamamladı:

“Bu süreci dayanışmayla, birbirimizi kırmadan, üzmeden geçirmemiz gerekiyor. Temennimiz bir daha bu acıların yaşanmaması; çünkü gerçekten çok büyük bir felaket. Kolay da atlatılacak bir durum değil. Hepimizin metanetli olması gereken, dayanışmayla geçirmemiz gereken bir süreç.”

Turgutlu’nun fay hatları gündeme getirilecek

Deprem öncesinde ve sonrasında yapılması gerekenler, alınması gereken önlemler konusunda vatandaşları bilgilendirmeye devam eden Turgutlu Belediyesi tarafından söyleşi programı düzenlenecek. Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan’ın katılımıyla gerçekleşecek “Türkiye’nin Deprem Kuşakları ve Turgutlu’nun Fay Hatları” konulu söyleşi ve imza günü programı, 9 Mart Perşembe günü saat 20:00’da Mesadet Özcan Konferans Salonu’nda yapılacak.