#

Başkan Çetin Akın: “Herkes Kendi Çöplüğünü Temizlesin!”

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi ile gündemde yer alan konularla ilgili TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hami Özer, Başkanvekili ve Meclis Üyesi Hüseyin Maliz, Kent Konseyi Başkanı ve Meclis Üyesi Fehmi Gülen ile birlikte ulusal ve yerel basın temsilcileriyle bir araya gelerek basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan Çetin Akın açıklamasında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in Turgutlu Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili yaptığı açıklamaların görüş alınmadan eksik ve hatalı olduğunu ifade ederek, “Bu sorun siyasi şovlarla çözülemez. Bu sorun ancak bizim yaptığımız gibi konunun tüm bileşenlerini toplayarak ortak akılla çözülebilir. Biz de bu sorunun çözümü noktasında gerekli tüm adımları atmış durumdayız. Tunç Soyer tarafından başlatılan proje çok anlamlı bir projedir ancak yanlış başlamıştır. Çözüm noktasında bize katkı sunacak herkese kapımız açık, bizi dinlemek isteyen herkese kapımız açık. Ama bu şekilde bizi dinlemeden, olayın muhataplarının görüşlerini almadan hareket eden herkese de her ortamda tepkimizi göstereceğiz. Siyasi şovlarla çözülemeyecek bu sorunun en kolay çözümü herkesin kendi çöplüğünü temizlemesidir” dedi.

Başkan Çetin Akın’ın açıklamasında şunları söyledi:

“İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Tunç Soyer’in Turgutlu Organize Sanayi Bölgesiyle ilgili yaptığı açıklamaları üzülerek takip ettim. Bilgi eksikliği ve olayın muhataplarından görüş alınmadan yapılan bu açıklama eksik ve hatalıdır. Turgutlu Organize Sanayi Bölgesi’nin atık suları hiçbir denetim olmadan Gediz’e zehir akıyor ifadesi Gediz Havzasında büyümüş, orada balık tutmuş, yüzmeyi Gediz Nehrinde öğrenmiş biri olarak benim asla izin vereceğim bir şey değildir. Turgutlu Belediye Başkanı olarak ilçemize yatırım yapan ve iyi niyetle bu sorunu çözmeye çalışan iş adamlarımızın hakkını kimseye yedirmem. Öncelikle arıtma zorunluluğu olan 22 fabrikamızın kendi bünyesinde ön arıtması ve paket arıtması bulunmaktadır. Organize Sanayi Bölgemizin ortak arıtma tesisiyle ilgili olarak göreve geldikten sonra süreci hızlandırdık. Arıtma tesisi projemizi ihale sürecine kadar getirdik. Orada bulunan iş adamlarımızla birlikte bu konuda çok ciddi mesafeler kat ettik. Bu sorun siyasi şovlarla çözülemez. Bu sorun ancak bizim yaptığımız gibi konunun tüm bileşenlerini toplayarak ortak akılla çözülebilir. Gediz Nehrinde yaşanan sorun ve Tunç Soyer’in açıklamaları Manisa’da, İzmir’de ve Türkiye’de gündem oldu. Bu konuyla ilgili Tunç Soyer Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüşme yapıyor da Turgutlu Belediye Başkanı ile görüşme yapamıyor mu? Bizim size anlattığımız süreci kim biliyor, Tunç Soyer biliyor mu? Biz, bu sorunun çözümü noktasında gerekli tüm adımları atmış durumdayız. Tunç Soyer tarafından başlatılan proje çok anlamlı bir projedir ancak yanlış başlamıştır. Çözüm noktasında bize katkı sunacak herkese kapımız açık, bizi dinlemek isteyen herkese kapımız açık. Ama bu şekilde bizi dinlemeden, olayın muhataplarının görüşlerini almadan hareket eden herkese de her ortamda tepkimizi göstereceğiz. Biz Turgutlu’da yaşayan insanlar olarak Turgutlu’yu çok seviyoruz ve daha yeşil, daha temiz bir Turgutlu için var gücümüzle çalışıyoruz. Siyasi şovlarla çözülemeyecek bu sorunun en kolay çözümü herkesin kendi çöplüğünü temizlemesidir.”

Gediz Bizim de Hassas Noktamızdır”

TOSB Yönetim Kurulu Başkanı Hami Özer ise yaptığı açıklamada TSOB’nin arıtma tesisi ile ilgili yaptığı tüm çalışmaların mevzuatlar ve prosedürlere göre devam ettiğini, projenin her safhasında ilgili bakanlıklarla ortak çalışmalar sonucu oluşturulduğunu söyledi. Hami Özer, “Bölgemizin nihai amacı bütün kuruluş işlemleri tamamlandığında çevreye saygılı “YEŞİL OSB” olarak bütün katılımcılarını çevreye saygılı, hukukun üstünlüğünü benimsemiş, yüksek katma değerli ürünlerin dünya pazarlarında yer aldığı, sürdürülebilir bir OSB yaratmaktır. Arıtma tesisimizin imalatı için önümüzde onaylı sınır kapsamına dahil edilme süreci ardından arıtma tesisi projelerinin onayı ve en sonunda da ihale süreciyle birlikte arıtma tesisimizin inşaatına başlanacaktır. Gelecek nesillerimizden emanet aldığımız doğa ve çevremizin korunması, sürdürülebilirlik ilkesi çerçevesinde çevre duyarlılığı konusunda hassasiyetle süreç takip edilerek en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. Gediz bizim için de önemli, bizim de hassas noktamızdır” dedi.