#

Başkan Çetin Akın: “Zannedecek misiniz ki bu yetkileri vermeyince Çetin Akın’ın sırtı yere gelecek, mümkün mü?” (GÖRÜNTÜLÜ)

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Kasım Ayı Meclis Toplantısında gündemin sekizinci maddesi olan “2022-2023 yılında yatırım programına göre başlanılan ve başlanması planlanan projeler için banka kredisi kullanımı hususunun görüşülmesi” maddesinin Cumhur İttifakı üyelerinin oy çokluğu ile reddetmesinin ardından basın açıklaması gerçekleştirdi. Başkan Çetin Akın açıklamasında önceki dönemde “Turgutlu halkının 219 adet malının haraç mezat satılmasına birçoğu o dönemki meclis üyesi sesini çıkarmazken, o dönemde yapılan yolsuzluklara, usulsüzlüklere kayıtsız kalırken bugün mecliste, İstanbul’da, Ankara’da olduğu gibi bizlerin hizmet yapmasını engellemeyle ilgili ret kararı verdiler. Bu meclis Turgutlu tarihi için kara bir leke olmuştur. Hayır oyu kullanan tüm meclis üyelerimizi şiddetle kınıyorum” dedi.

Turgutlu Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısında gündemin sekizinci maddesinde “2022-2023 yılında yatırım programına göre başlanılan ve başlanması planlanan projeler için banka kredisi kullanımı hususu” görüşüldü. Söz konusu madde Cumhur İttifakı Meclis Üyelerinin oylarıyla reddedildi. MHP Meclis Üyesi Hasan Buka ise çekimser oy kullandı.

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, meclis toplantısının ardından basın açıklamasında bulundu. Turgutlu Belediyesinin en büyük yatırımı olarak hayata geçirilecek olan Sanayi Çarşısı projesi başta olmak üzere başlayan ve başlanmasına planlanan pek çok proje için kaynak yaratılmasına ihtiyaç duyulduğunu ifade eden Başkan Çetin Akın, “Malum koşullarda bu hizmetleri yapmak ilçe belediyeleri için gerçekten imkansız hale geldi; çünkü kullandığımız mazot 27 TL olmuş, kullandığımız demire, çimentoya yüzde 300 zam gelmiş, işçilik maliyetlerimiz artmış aynı oranda belediyenin gelirleri hiçbir şekilde artırılmamıştır. Bizler bugüne kadar şapkadan tavşanı çıkardık, batık bir belediyeyi Türkiye’deki kredisi en yüksek belediye haline getirdik. Allah’a şükür tüyü bitmedik yetimin hakkını yemedik, kimseye yedirtmedik. Bu neyin kini?” dedi.

Turgutlu halkının 219 adet malının haraç mezat satılmasına ses çıkarmayan, yolsuzluklara, usulsüzlüklere kayıtsız kalan o dönemki meclis üyeleri bugün bizlerin hizmet yapmasını engellemeyle ilgili ret kararı verdiler”

Başkan Çetin Akın, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Kasım Ayı Meclis Olağan Meclis Toplantımızı gerçekleştirdik. Biliyorsunuz Soğuk Hava Depolarının olduğu yeri yıkıp 22 adet dükkandan oluşan Sanayi Çarşısı projesini yaparak Turgutlu tarihinin en yüksek maliyetli yatırımını hayata geçirmeye çalışıyoruz. Yaklaşık 94 milyon TL’lik proje. Bilindiği üzere kaynak yaratmak için 4 adet dükkanımızı satışa çıkarmıştık. Bunu da malum piyasa koşullarından dolayı Turgutlu halkı teveccüh etmedi. Biz de dedik ki ‘Sizlerin malını, Turgutlu halkının malını değerli bir şekilde değerlendirelim haraç mezat satmayalım, Turgutlu Belediyesi Meclis Üyeleri vicdanlıdır, insaflıdır. Bu projenin gerçekleşmesiyle, önünü açmayla ilgili bizlere kredi yetkisi verir.’ Bunun için 18 milyon TL’lik bir kredi talebinde bulunduk; ama ne yazık ki Turgutlu halkının 219 adet malının haraç mezat satılmasına birçoğu o dönemki meclis üyesi sesini çıkarmazken, o dönemde yapılan yolsuzluklara, usulsüzlüklere kayıtsız kalırken bugün mecliste, İstanbul’da, Ankara’da olduğu gibi bizlerin hizmet yapmasını engellemeyle ilgili ret kararı verdiler.”

Hayır oyu kullanan tüm meclis üyelerimizi şiddetle kınıyorum ve bu meclisi Turgutlu halkının vicdanına bırakıyorum

Kasım ayı meclis toplantısının Turgutlu tarihi için kara bir leke olduğunu belirten Başkan Akın açıklamasına şu sözlerle devam etti:

“Bakın sevgili halkım,

Sizlere ait olan hiçbir malı bugüne kadar satmadım; ancak Turgutlu’nun acil ihtiyaçları var. Turgutlu’nun çok acil bir spor salonuna, kapalı Cuma Pazarına, Selvilitepe Mahallemizde cemevi ve kültür sanat merkezine, Çepnidere ve Çepnibektaş Mahallelerimizde düğün salonuna, köy mahallelerimizde asfaltlamalara, ova yollarımızda asfaltlamalara ihtiyacı var. Malum koşullarda bu hizmetleri yapmak ilçe belediyeleri için gerçekten imkansız hale geldi; çünkü kullandığımız mazot 27 TL olmuş, kullandığımız demire, çimentoya yüzde 300 zam gelmiş, işçilik maliyetlerimiz artmış aynı oranda belediyenin gelirleri hiçbir şekilde artırılmamıştır. Bizler hokkabaz değiliz, bizler bugüne kadar şapkadan tavşanı çıkardık, batık bir belediyeyi Türkiye’deki kredisi en yüksek belediye haline getirdik. Allah’a şükür tüyü bitmedik yetimin hakkını yemedik, kimseye yedirtmedik. Bu neyin kini?” Benim satış yetkim var ama ben bu malları doğru şekilde satmak istiyorum, değerinde satmak istiyorum. Turgutlu tarihi için bu meclis kara bir leke olmuştur. Meclis üyeleri tarafından samimiyetimize, bugüne kadarki yönetim anlayışımıza maalesef hak edildiği şekilde değer verilmemiştir. Ben, hayır oyu kullanan tüm meclis üyelerimizi şiddetle kınıyorum ve bu meclisi Turgutlu halkının vicdanına bırakıyorum. Ne yapacaksınız, zannedecek misiniz ki bu yetkileri vermeyince Çetin Akın’ın sırtı yere gelecek, mümkün mü? Hepinize sesleniyorum, hepinize yazıklar olsun diyorum.”