#

Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Turgutlu’ya Gelişinin 98. Yılı Kutlu Olsun

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Turgutlu’ya gelişinin 98’inci yıl dönümü sebebiyle bir mesaj yayınladı. Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Turgutlu’ya gelişinin doksan sekizinci yıl dönümünün coşku ve şerefle kutlanacağını ifade eden Başkan Çetin Akın, Atatürk’ün açtığı yolda çalışmaya, hizmet etmeye ve üretmeye devam edeceklerini söyledi.

Başkan Çetin Akın mesajında şu ifadeleri kullandı:

“Kurtuluş Savaşı’mızın başladığı ve Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğindeki ordumuz tarafından düşman işgalinden kurtarıldığımız 7 Eylül 1922 yılına kadar Turgutlumuz büyük acılar ve kayıplar yaşadı. Kurtuluş günümüzün hemen ertesi günü 8 Eylül 1922 tarihinde Turgutlumuza gelen Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları İzmir’in kurtuluşu için harekat planlarını Karpuzkaldıran Parkımızda yapmıştır. İzmir’in ve yurdumuzun düşman işgalinden kurtuluşunun planlamasının Turgutlumuzda yapılması tarihimizin en şerefli olaylarının başında gelmektedir.

Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Mareşal Fevzi Çakmak, Kâzım Karabekir Paşa, Dr. Rıza Nur ve zamanının üst düzey bazı yöneticileri ile birlikte Kurtuluş Savaşı’nın ardından Turgutlumuza ilk resmi ziyaretini ise 26 Ocak 1923 yılında gerçekleştirmiştir. Gazi Mustafa Kemal Paşa ziyareti sırasında yaptığı konuşmayla Turgutluluların eşsiz mücadelesini, azim ve kararlığının ne denli büyük olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi. Bugün ise Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Turgutlumuza gelişinin 98. yıl dönümü coşku ve şerefle kutlayacağız.

Türkiye Cumhuriyetinin evlatları olarak Ata’mızın bizlere bıraktığı kutsal mirası her zaman korumaya ve yaşatmaya devam edecek, onun açtığı aydınlık yolda çalışmayı, hizmet etmeyi ve üretmeyi sürdüreceğiz.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Turgutlu’ya gelişinin 98. yıl dönümü vesilesiyle başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve yol arkadaşları olmak üzere bağımsızlığımız için canlarını hiç düşünmeden feda eden aziz şehitlerimizi saygı, şükran ve rahmetle anıyorum.”