#

Müze Sohbetleri’nde Fotoğrafçı Ahmet Hamdi Bey Yâd Edilecek

Turgutlu Belediyesinin bu hafta beşincisini gerçekleştireceği Müze Sohbetleri’nde Turgutlu’da Cumhuriyet döneminin ilk stüdyo fotoğrafçısı olan Ahmet Hamdi Yenice konu edilecek. Turgutlu Kent Müzesi’nde gerçekleşecek olan etkinlik, 3 Ağustos Çarşamba akşamı saat 21:30’da başlayacak.

Turgutlu Kent Müzesi’nin bahçesinde iki haftada bir farklı konular çerçevesinde düzenlenen Müze Sohbetleri’nin bu haftaki başlığı, ‘Atatürk’ün Fotoğrafçısı Ahmet Hamdi Bey’in Objektifinden Turgutlu’ olarak belirlendi. Kent Müzesi Sorumlusu Mehmet Gökyayla ve Kent Müzesi uzmanlarından tarihçi Rabia Akgüvenç tarafından hazırlanan programda Ahmet Hamdi Bey’in hayatı anlatılarak fotoğraflarından örnekler gösterilecek.

Ahmet Hamdi Yenice’nin Turgutlu için çok önemli bir değer olduğunu dile getiren Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, “Arkadaşlarımız, müzemizin kuruluş aşamasından itibaren Fotoğrafçı Ahmet Hamdi Bey’le ilgili çalışmalarını sürdürüyorlar. Onun Turgutlu’da mesleğini icra etmiş olması ve fotoğraflarının günümüze ulaşması sayesinde ilçemizin geçmişine dair görsel arşivimiz zengin bir durumda. Eski fotoğraflara ilgi duyan hemşerilerimin bu programı kaçırmamalarını diliyorum” dedi.

Ahmet Hamdi Bey kimdir?

Cumhuriyet dönemi Turgutlu’sunun ilk stüdyo fotoğrafçısı olan Ahmet Hamdi Yenice, buraya gelmeden önce 1925-26 yıllarında Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir ve çevresindeki birkaç fotoğrafçısından birisi olmuştur. 1928’den itibaren çektiği fotoğraflarla Turgutlu tarihinin önemli bir bölümüne ışık tutmuş; özellikle cami minarelerinden çektiği panaromik fotoğraflarla şehrin imar tarihini kayıt altına almıştır. 1980 yılında vefat eden Fotoğrafçı Ahmet Hamdi Bey, fotoğrafçılığının yanında üst düzey bir udî ve kemanîdir. Ahmet Hamdi Yenice’nin arşivinden günümüze kalanlar, Turgutlu Kent Müzesi envanterindedir.