Turgutlu Belediyesi Depreme Karşı Yatırımlarını Güçlendiriyor

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, temmuz ayı meclis toplantısında deprem hazırlık çalışmaları kapsamında yürüttükleri çalışmalar ile ilgili gelişmeleri kamuoyu ve meclis üyeleri ile paylaştı. Başkan Çetin Akın ”Deprem felaketi sonrasında bir takım kararlar aldık. Bu aldığımız kararlar ile ilgili bir takım gelişmeler var. Belediye envanterimize depremle ilgili 3 adet cihaz kazandırdık” dedi.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 11 kentte büyük yıkımlara yol açan deprem felaketinin ardından başlatılan yardım kampanyasıyla 100 TIR dolusu yaşam malzemesinin deprem bölgesine ulaştırılmasının yanı sıra “Turgutlu Sokağı” projesiyle yaraların sarılmasına önemli katkılar sunan Turgutlu Belediyesi, yaşanabilecek olası bir depreme karşı hazırlıklarını sürdürüyor. Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Turgutlu Belediyesi bünyesinde yürütülen çalışmalar ile ilgili gelişmeleri meclis üyeleri ve kamuoyu ile paylaştı.

Belediye envanterine deprem ile ilgili 3 adet cihaz kazandırdık”

Turgutlu Belediyesi tarafından deprem ile ilgili birçok kararın alındığını ifade eden Başkan Çetin Akın şu ifadeleri kullandı:

“Deprem ile ilgili yürüttüğümüz bir çalışmayı Turgutlu halkı ve meclis üyelerimizle paylaşmak istiyorum. Bilindiği üzere deprem felaketi sonrasında bir takım kararlar aldık. Bu aldığımız kararlarla ilgili gelişmeler var. Öncelikle belediyemize deprem ile ilgili 3 adet cihaz kazandırdık”

Jeofizik Sismik Ölçüm Cihazının arama kurtarma çalışmalarında kullanılabilir olması belediyemiz için bir kazanç olacak

İlk olarak jeofizik sismik ölçüm cihazı hakkında bilgiler paylaşan Başkan Akın, “Sismik ölçüm cihazı, kentimizde zeminin zayıf olduğu ve yer altı suyu bulunan alanlarda zemin iyileştirmeleri konusunda kullanılıyor. Daha önce zemin iyileştirme çalışmalarının yapılıp yapılmadığının kontrolü özel firmalar tarafından yapılmaktaydı. Bu çalışmaların doğru olup olmadığı konusunda tereddütler yaşanmaktaydı. Almış olduğumuz cihaz ile belediyemiz bünyesinde çalışmakta olan jeofizik mühendisleri, kontrolleri güvenilir bir şekilde yapabiliyor. İlgili ölçümlerin özel firmalar yerine kamu personellerince yapılması belediyemiz açısından daha güvenilir olacak. Jeofizik sismik ölçüm cihazı ayrıca 12 adet insan kulağının duyamayacağı hassasiyetteki gürültüleri algılayarak göçük altında kalan insanların yerlerinin tespit edilmesinde de kullanılabilecek. Arama kurtarma çalışmalarında kullanılabilir olması belediyemiz için ayrıca bir kazanç olacaktır” ifadelerini kullandı.

Mikrotremör Ölçüm Cihazı deprem risk haritalarının hazırlanmasında kullanıyor”

Belediye envanterine kazandırılan ikinci cihaz ile ilgili Başkan Akın şu ifadeleri kullandı:

“Bu cihazımız ile ölçümlerin doğru olmadığı yerlerde belediyemiz tarafından ölçüm alınarak kontrol amaçlı kullanılıyor. Ayrıca cihaz, planlama safhasındaki mikro bölgeleme çalışmalarında, kat yüksekliklerinin belirlenmesinde ve deprem risk haritalarının hazırlanmasında kullanılabilecek.”

Son olarak yer altı suyu tespit cihazı hakkında bilgiler veren Başkan Akın, “Zemin etüt kontrollerinde yer altı suyu ölçümleri önceden ip ile basit usul şeklinde yapılmaktaydı. Bu cihaz sayesinde suyun hangi derinlikte olduğu kolay bir şekilde tespit edilmiş olacak. Zemin etüt çalışmalarında zeminin oturma, şişme, kayma, sıvılaşma, taşıma gücü ve deprem anında nasıl salınım yapılacağı ile göstereceği dinamik, elastik direnç değerleri cihaz sayesinde bulunmakta ve bu veriler yer altı suyu bulunup bulunmaması konusunda değerlendirilmektedir. Bu 3 cihazımız da belediyemizde mevcut bulunmaktadır. Ayrıca arkadaşlarımız cihazları satın aldığımız firmadan kullanımları ile ilgili bilgilendirmeleri aldılar. Test sürüşlerini yaptılar” şeklinde konuştu.