#

Turgutlu Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı Yapıldı

Turgutlu Belediyesi Eylül Ayı Meclis Toplantısı, Turgutlu Belediyesi Meclis Salonunda gerçekleşti. Eylül Ayı Meclis Toplantısında 6 gündem maddesi görüşülüp karara bağlandı.

Eylül Ayı Meclis Toplantısı Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın’ın açılış konuşmasıyla başladı. Turgutlu’nun kurtuluşunun 99. yılının coşku ve sevinçle kutlandığını ifade eden Başkan Çetin Akın, “1919 yılından başlayıp 1922 yılına kadar süren işgalde yurdumuzun dört bir yanında olduğu gibi Turgutlu’muzda da büyük acılar ve kayıplar yaşandı. Açlık, yokluk ve yoksulluğa rağmen ülke sevdasından, Turgutlu sevdasından bir an bile vazgeçmeyen aziz kahramanlarımız sayesinde düşmanı bozguna uğratarak topraklarımızı canımız pahasına koruduk ve özgürlüğümüze kavuştuk. Atalarımızın canla başla koruduğu bu topraklara, evlatları olarak bizler, yüzyıldır olduğu gibi bugün de ve daima sahip çıkmaya devam ediyoruz” dedi.

Konuşmasında Cumhuriyet Halk Partisi’nin kuruluşunun 98. Yıl dönümünü de kutlayan Başkan Çetin Akın, “Türkiye demokrasisini emin adımlarla inşa eden, Büyük Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ilke ve devrimleri ile cumhuriyetimizin yılmaz savunucusu Cumhuriyet Halk Parti’mizin kuruluşunun 98. yıl dönümü kutlu olsun! Bu vesileyle Atatürk’ün bizlere bıraktığı iki büyük emanetinden biri olan Cumhuriyet Halk Partisi çatısı altında Turgutlu’muza, Manisa’mıza ve ülkemize hizmet etmekten gurur duyduğumu ifade etmek istiyorum” ifadelerini kullandı. Başkan Çetin Akın, 12 Eylül 1980 darbesinin bıraktığı ağır etkilerin hala yaşandığını belirterek bu süreçte yaşanan büyük acıların unutulmasının mümkün olmadığını söyledi. Başkan Çetin Akın ayrıca ülkenin birliğine, Cumhuriyet ve demokrasinin kazanımlarına kast edilen tüm darbelerin her zaman karşısında olduklarını da bir kez daha vurguladı.

Başkan Çetin Akın konuşmasında, Dünya Barış Günü, Zabıta Haftası, Ahilik Haftası ve Esnaf Bayramı, İtfaiyecilik Haftası ve Dil Bayramını kutladı. Şehitler ve Gaziler Günü dolayısıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin bölünmez bütünlüğü, bağımsızlığı için şehadete yürüyen kahraman şehitleri ve ebediyete göç eden gazileri minnet ve rahmetle andı.

Eylül Ayı Meclis Toplantısının birinci gündem maddesinde 2021 yılı Ağustos ayı Meclis toplantısına ait toplantı tutanağı ve Meclis kararları görüşüldü, oy çokluğuyla kabul edildi. Gündemin ikinci maddesinde 2022 yılı gelir tarifelerinin Tarife Komisyonuna sevki hususu görüşüldü, oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin üçüncü maddesinde 27/08/2021 tarih ve 698 sayılı Encümen Kararı ile Belediye Meclisine sevk edilen 2022 yılı Performans Programının görüşülmek üzere tüm komisyonlara havalesi hususu görüşüldü, oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin dördüncü maddesinde 27/08/2021 tarih ve 712 sayılı Encümen Kararı ile Belediye Meclisine sevk edilen Turgutlu Belediyesi 2022-2024 bütçesinin görüşülmek üzere Plan-Bütçe Komisyonuna havalesi hususu görüşüldü, oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin beşinci maddesinde 2872 Sayılı Çevre Kanununun 11. maddesine istinaden hazırlanan 2022 Yılı Evsel Katı Atık Tarife Raporunun Tarife Komisyonuna havalesi hususu görüşüldü, oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin altıncı maddesinde İlçemiz 5. Mıntıka (Selvilitepe Mahallesi) 1269-1882-1276-2310-2104 adalar arsında bulunan Sosyal Tesis Alanı ile 5. Mıntıka (Selvilitepe Mahallesi) 2097-2096-2117-1961 adalar arasında kalan park ve otopark alanının yer değişikliğine yönelik Belediyemiz Başkanlığı tarafından hazırlatılan 1/1000 ölçekli Uygulama imar planı değişikliği teklifinin, planlama sürecinin hızlandırılabilmesi amacıyla, 1/1000 ölçekli imar planı yapma ve onaylama yetkisinin Manisa Büyükşehir Belediyesi'ne devredilmesi hususu görüşüldü, oy birliğiyle kabul edildi.