Turgutlu Belediyesi İlklerin Belediyesi Olma Yolunda Bir Adım Daha Attı

Turgutlu Belediyesinin paydaşı olduğu “Yeni Hayatlar” projesi kapsamında protokol imzalandı. Manisa’da bir ilk olan proje kapsamında Turgutlu Belediyesi, özel gereksinimli bireylerin Turgutlu Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezine ulaşımlarını sağlayacak.

Turgutlu Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezinin iyileştirilmesi amacıyla hayata geçirilen, Manisa’da bir ilk olma özelliğini de taşıyan ve Turgutlu Belediyesinin, Turgutlu Kaymakamlığı, Turgutlu Devlet Hastanesi, Halk Eğitim Merkezi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Turgutlu Sağlık Hizmetlerini Yaptırma Yaşatma ve Geliştirme Derneği ile birlikte proje paydaşı olduğu “Yeni Hayatlar” projesi kapsamında iş birliği çerçeve protokolü imzalandı. Turgutlu Kaymakamı Selami Kapankaya’nın makamında imzalanan protokole göre Turgutlu Belediyesi, Toplum Ruh Sağlığı Merkezine gelen özel gereksinimli vatandaşların merkez ve evleri arasında transfer hizmetlerini sağlayacak.

Turgutlu Belediyesi olarak ilklerin belediyesi olmaya devam ediyoruz”

Yeni Hayatlar projesinin paydaşlarıyla makamında bir araya gelen Başkan Çetin Akın, “Turgutlu Belediyesi olarak ilklerin belediyesi olmaya devam ediyoruz. Öncelikle Türk Kızılay ile yaptığımız bir protokolle ‘Türk Kızılay Turgutlu Belediyesi Kan Alma Birimi’ kurulmuştu. Ayrıca kurduğumuz Çocuk Kültür Sanat Merkezi ile Türkiye genelinde bir ilke imza attık. 3-5 yaş arasındaki 150 çocuğumuza ücretsiz kreş eğitimi, kurslar veriyoruz ve yemeklerini karşılıyoruz. Bu da Türkiye’de bir ilkti. Devlet Hastanesinde görevli, sevgili hemşiremiz Saadet Pekuslu Sanar’ın yazmış olduğu bu proje çok anlamlı. Bizler de transferin sağlanması noktasında bu projenin ortağı olduk. Böyle anlamlı hizmetler yapmak, sosyal projelerde yer almak bizleri gururlandırıyor. İnşallah bundan sonraki sosyal projelere de sosyal belediyeciliğin gereği olarak destek vermeye devam edeceğiz”

Belediye Başkanımız Çetin Akın’ın desteklediği projeyle hastalar için büyük bir problem olan transfer hizmeti sağlanmış olacak”

Yeni Hayatlar projesinin koordinatörü olan ve proje hakkında bilgi veren Saadet Pekuslu Sanar, “Projenin konusu; Turgutlu Devlet Hastanesi Toplum Ruh Sağlığı Merkezindeki hastaların transferleri ve aynı zamanda eğitimleri sağlanarak rehabilite edilmeleri. Proje kapsamında Toplum Ruh Sağlığı Merkezinde bulunan hastaların Sayın Belediye Başkanımız Çetin Akın’ın desteklediği projeyle evlerinden taşınarak merkeze alınmaları sağlanacak. Bu anlamda hastalar için büyük bir problem, sorun olan transfer hizmeti de sağlanmış olacak. ‘Yeni Hayatlar’ projesi, Manisa’da ilk olması özelliğiyle ayrı bir önem taşımakta. Belediye Başkanımıza, ekibine ve proje ortaklarına teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Bu projede elini taşın altına koyan Turgutlu Belediyesidir”

Turgutlu Sağlık Hizmetlerini Yaptırma Yaşatma ve Geliştirme Derneği Başkanı Cengiz Çıkıkçı ise, “Turgutlu için yapılacak her şeyde elimizi değil, vücudumuzu taşın altına koyuyoruz. Bu projeyi koordinatör pozisyonunda yürüten Saadet hemşirenin büyük emeği var. İkinci büyük emek Turgutlu Belediyesinindir. Dernek olarak bu projede sadece paydaş olduk ama elini taşın altına koyan Turgutlu Belediyesidir. Bu tür projelerin çoğalarak devam etmesini diliyorum” ifadelerini kullandı.

Yeni Hayatlar Projesi İş Birliği Çerçeve Protokolünün imza töreninde açıklama yapan Turgutlu Kaymakamı Selami Kapankaya, “Toplum Ruh Sağlığı Merkezimiz özellikle engelli vatandaşlarımızın hizmeti için çalışıyor. Tabi vatandaşlarımızın taşınması bir problem teşkil ediyordu. Bu konuda kurumların iş birliği gerekti. Turgutlu Belediye Başkanımız, başkanlarımız iş birliğine gittiler. Toplum Ruh Sağlığı Merkezi açıldığından beri ailelerimiz ve vatandaşlarımız için çok faydalı hizmetler yaptılar. Dolayısıyla bu hizmetin devamı için de iş birliği yapılması hayırlı ve çok güzel oldu. Belediye Başkanımıza, Başhekimimize, bu iş için gayret gösteren hemşiremize ve bütün kurumlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.