Turgutlu Belediyesi Meclisinde 6 Madde Karara Bağlandı

Turgutlu Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı gerçekleşti. Toplantıda 2 ek gündem maddesiyle birlikte 6 madde görüşülüp karara bağlandı.

Turgutlu Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Maliz’in başkanlığında yapılan kasım ayı meclis toplantısı saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşmasıyla başladı. Başkan Vekili Hüseyin Maliz, “85 yıl önce sonsuzluğa uğurladığımız eşsiz lider Büyük Atatürk’ü içimizde her geçen gün katbekat büyüyen sevgiyle, gururla ve hasretle anıyor, aziz hatırası önünde saygıyla eğiliyorum. Ata’mız fikirleriyle, bıraktığı kadim mirası Cumhuriyet’le, ilelebet bizimle yaşamaya devam edecek” sözleriyle Atatürk’ü ebediyete intikal edişinin 85.yılında andı.

Başkan Vekili Maliz konuşmasında ayrıca 24 Kasım Öğretmenler Günü, saltanatın kaldırılması, harf devrimi, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin kuruluş yıl dönümünü de kutladı.

Kasım ayı meclis toplantısında gündemin birinci maddesinde, “2023 yılı Ekim Ayı Olağan Meclis toplantısına ait toplantı tutanağı ve meclis kararları” görüşüldü, oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin ikinci maddesinde, “Turgutlu Köy ve Mahalle Muhtarları Yardımlaşma ve Dayanışma Derneğinin belediyemize sunmuş olduğu dilekçesinde kırsal mahallelerimizin güvenliği dolayısıyla belirli noktalara kurulması istenilen güvenlik kameralarının alınarak kurulması hususu” görüşüldü, oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin üçüncü maddesinde, “2023/20 sayılı İmar Komisyon Raporu” görüşüldü, oy birliğiyle kabul edildi. Gündemin dördüncü maddesinde, “Belediyemiz İmar ve Şehircilik Müdürlüğünce ilçemiz sınırları içerisinde inşaat ruhsatı başvurusu öncesi mimari ön onay kapsamında 2023 yılı içerisinde yaşanan deprem ve yönetmelik değişikliğinin neden olduğu başvuru sayısındaki artışa yönelik belediyemiz başkanlığı bünyesinde imza yetkisi olan mimar kadromuzun yetersizliği nedeniyle inşaat sektöründe de mağduriyet yaşatmamak adına mimari proje ön onay kontrolü safhasında vatandaştan hiçbir ek ücret alınmaması şartı ve 01.01.2024 tarihine kadar teknik destek alınmasına yönelik Mimarlar Odası ile ortak hizmet projesi gerçekleştirilmesine ve ortak hizmet projesi hazırlanmasına yönelik hazırlanacak olan protokole imza atmak üzere Belediye Başkanı Çetin Akın’a yetki verilmesi hususu ‘Belediye Kanunu’nun 75.maddesi (c) fıkrası’ gereğince” görüşüldü, oy birliğiyle kabul edildi.

Gündemin beşinci maddesinde, meclis üyeleri Nevin Baş, Cem Yıldırancan, Olcay Özsürücü, Sabri Özkan, Veysel Başçı, Cemal Ölmez, İhsan Tuğrul Yüksel, Hasan Koç, Mustafa Yavaş, Yaşar Kozak, Hüseyin Maliz, İlhami Dinçer, Ömer Sakı, İsmail Parmaksız, Hamit Yağan, Ahmet Orhan, Ahmet Cüneyt Simav ve Muhammet Naci Tunçel tarafından önerge olarak sunulan, “Soykırımcı İsrail’in işlediği insanlık dışı suçlara tepkimizi göstermek ve mazlum Filistin halkının yanında olmak için belediye iştirakleri ve tesislerinde İsrail menşeli ürünlerin satışını durdurmak; vatandaşlarımızı da bu konuda duyarlı olmaya ve İsrail menşeli ürünleri almamaya davet ediyoruz. Siyonist İsrail’i destekleyen markalar başta olmak üzere bütün İsrail mallarını ve İsrail ile bağlantılı tüm ürünleri hep birlikte boykot etmek mazlumların ve Gazzeli kardeşlerimizin mücadelesine önemli katkı sunacaktır. Bu bağlamda bütün Turgutlu Belediyesi iştiraklerinde ve tesislerinde Siyonist İsrail mallarını boykot etmeli İsrail’e bir kuruş dahi olsa maddi girdi olacak hiçbir faaliyetin içine girilmemesinin doğru olacağını düşünüyoruz. Başkenti Kudüs olan tam bağımsız Filistin Devleti kurulana dek, tüm Filistinli kardeşlerimiz insanca yaşama koşullarına kavuşana dek mücadelemiz ve boykot devam etmelidir hususu” görüşüldü. Söz konusu madde oy çokluğuyla kabul edildi.

Turgutlu Belediyesi Kasım Ayı Meclis Toplantısı gündemin altıncı ve son maddesi olan dilek ve temennilerin ardından sona erdi.