Turgutlu’da Makedonya ve Azerbaycan Kültürleri Buluştu (GÖRÜNTÜLÜ)

Turgutlu Belediyesinin hemşehri dernekleriyle birlikte organize ettiği ‘Hemşehri Geceleri’ Makedonya Göçmenleri Balkan Gecesi ve Azerbaycan Kültürleri Gecesi ile başladı. Irlamaz Rekreasyon Alanı Amfitiyatro’da düzenlenen gece renkli anlara sahne oldu.

Turgutlu’nun sevilen ve ilgiyle takip edilen kültürel etkinliklerinden birisi olan ‘Hemşehri Geceleri’, Makedonya ve Azerbaycan kültürlerinin buluşmasıyla başladı. Turgutlu Makedonya Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği ile Azerbaycan Kültür Derneği Turgutlu Şubesi’nin katkılarıyla gerçekleştirilen ‘Makedonya Göçmenleri Balkan Gecesi ve Azerbaycan Kültürleri Gecesi’nde; Aygün Rehimli Akbaba ve Ekibi, İzkaf Kafkas Dans Grubu, Ekrem & Erşan İkilisi, Güreler Rumeli Göçmenleri Halk Oyunları Topluluğu ve Aybüke performanslarıyla unutulmaz bir gece yaşattı.

“Turgutlu çok şanslı…”                                                                                 

Makedonya Göçmenleri Balkan Gecesi ve Azerbaycan Kültürleri Gecesi’nde konuşma yapan ve konuk sanatçılara Manisa’nın simgesi olan mesir macunundan oluşan çeşitli hediyeleri takdim eden Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, “Bütün hemşehri derneklerimiz Turgutlu’ya yakışır şekilde çalışıyorlar. Çok geniş mozaiği olan Turgutlu’nun huzur ve barış içerisinde yaşaması için ellerinden gelen bütün katkıyı sağlıyorlar; Turgutlu bu konuda çok şanslı. Bizler de, onlara çok ciddi destekler veriyoruz. 2019 yılında seçim çalışmalarında şunu söylemiştim; biz yaratanı yaratandan ötürü seven insanlarız. O şiarla yaşadık, bundan sonra da aynı şiarla yaşamaya devam edeceğiz. Farklı kültürlerin, yaşam tarzlarının folklorlerin yaşayabilmeleri için yerel yöneticiler olarak imkan sağlamamız lazım. Bundan sonraki yönetim anlayışımız da aynı şekilde olacak” dedi.

Başkan Çetin Akın, Lozovo Belediye Başkanı Bosko Cvetkovski ve belediye heyetinin de katıldığı gecede Lozovo Belediyesi ile kardeş şehir protokolünün imzalandığını, Azerbaycan’ın Lenkeran kentiyle de söz konusu protokolün imzalanacağı müjdesini paylaşarak şunları söyledi:

“Görev yaptığımız dört buçuk yıllık süre içerisinde önce Kosova’nın Viti kentiyle kardeş şehir olmuştuk. Şimdi Makedonya’nın Lozovo kentiyle kardeş şehir protokolüne imza attık. Sıra Azerbaycan’da. Lenkeran ile yazışmalarımız devam ediyor, bakanlık izin verdiğinde Azerbaycan’ın Lenkeran kentiyle de kardeş şehir protokolü imzalayacağız.”

“Turgutlu’da kendimi evimde gibi hissettim”

Konuşmasında Başkan Çetin Akın’a teşekkür eden Lozovo Belediye Başkanı Bosko Cvetkovski ise “Bizi sıcak karşılamalarından dolayı Belediye Başkanı Sayın Çetin Akın’a teşekkür etmek istiyorum. Her ne kadar evimden bin kilometre uzakta olsam da Turgutlu’da kendimi evimde gibi hissettim. Başkanımızla birlikte güzel bir başlangıç yaptık. İnanıyorum ki dostluğumuz ve kardeşliğimiz büyüyerek devam edecektir. Turgutlu Belediyesi yaşasın, Lozovo Belediyesi yaşasın. Makedonya Cumhuriyeti yaşasın ve Türkiye Cumhuriyeti yaşasın” ifadelerini kullandı.

Makedonya Göçmenleri Balkan Gecesi ve Azerbaycan Kültürleri Gecesi’ne Başkan Çetin Akın’ın eşi Sabriye Akın, Lozovo Belediye Başkanı Bosko Cvetkovski ve heyeti, Turgutlu Belediye Başkan Yardımcısı Fırat Honaz, Turgutlu Belediyesi Meclis Üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri, hemşehri dernekleri başkanları katıldı.