Türkiye’ye Örnek Olacak Çocuk Kültür Sanat Merkezi ve Taziye Evi Hizmete Açıldı

Başkan Çetin Akın “Sosyal belediyecilik gereği yapmamız gereken projelere bir bir imza atıyoruz”

Turgutlu Belediye Başkanı Çetin Akın, Mustafa Kemal Mahallesinde hizmete açılan Taziye Evi ve Çocuk Kültür Sanat Merkezi ile İzzettin Mahallesinde vatandaşların kullanımına sunulan spor sahasında incelemelerde bulundu.

Geçtiğimiz mart ayında Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katılımıyla temeli atılan ve ekim ayında yapımı tamamlanan Mustafa Kemal Mahallesi Taziye Evi ve Çocuk Kültür Sanat Merkezi faaliyetlerine başladı. Diğer yandan da İzzettin Mahalle sakinlerinin talepleri doğrultusunda yeni bir spor sahasının yapımı tamamlanarak kullanıma açıldı. Söz konusu spor sahasına geçtiğimiz aylarda vefat eden İzzettin Mahallesi Muhtarı Hilmi Çiftçi’nin ismi verildi.

Ziyaret ve incelemelerine ilk olarak Çocuk Kültür Sanat Merkezinde başlayan Çetin Akın, merkezde çocuklarla keyifli zaman geçirdi. Başkan Çetin Akın, ardından taziye evinde incelemelerini gerçekleştirdi.

Çocuk Kültür Sanat Merkezinde açıklamada bulunan Başkan Çetin Akın, “Mustafa Kemal Mahallesinde hizmete başlayan Çocuk Kültür Sanat Merkezini geçtiğimiz hafta itibariyle açmış bulunuyoruz. Bu açılışı çok görkemli bir şekilde yapmayı planlıyorduk ancak; yaşadığımız deprem sonrasında bütün programlarımızı iptal ettik ama bunu duyurmadan da edemeyecektik. Bu proje Türkiye’de bir ilk… Turgutlu’nun tamamına hizmet ediyoruz, altmış bir mahallemizin tamamından öğrencilerimiz var. Öncelikle hiç geliri olmayan ailelerimizin çocuklarına hizmet veriyoruz. Kahvaltı, öğle yemeği ve ikindiden oluşan bir yemek programımız var. Bunun yanında ekstra müzik, drama ve halk oyunları kurslarını da çocuklarımıza veriyoruz. Eğitim ve yemek dahil bunların tamamını ücretsiz karşılıyoruz. Sosyal belediyecilik gereği yapmamız gereken projelere bir bir imza atıyoruz. Bu merkezde 3-5 yaş arası 100 çocuğumuz hizmet alıyor. Hedefimiz bu sayıyı biraz daha yukarıya taşımak. Merkezimizin öncelikle Mustafa Kemal Mahallemize ve Turgutlu’muza hayırlı olmasını diliyor, bu projemizin tüm Türkiye’ye örnek olmasını temenni ediyorum” dedi.

“Anadolu’nun geleneklerini doğru ve modern bir şekilde yaşatacak Taziye Evi’ni hizmete açıyoruz”

Başkan Çetin Akın, Taziye Evi’ndeki incelemelerinin sonrasında yaptığı açıklamada sahada verilen sözlerin birer birer yerine getirildiğini, şeffaf ve doğru bir yönetim anlayışının hakim olduğunu belirterek şunları söyledi:

 “Mustafa Kemal Mahallemizde Anadolu’nun geleneklerini doğru ve modern bir şekilde yaşatacak Taziye Evi’ni hizmete açıyoruz. Biz, Turgutlu halkına sözler verdik. O sözleri belki zaman zaman gecikmeyle, elimizde olmayan nedenlerden dolayı aksamayla da olsa gerçekleştirdik. Maalesef çok talihsiz bir dört yıl geçirdik. Koronavirüs salgınını, Elazığ ve İzmir depremini yaşadık. Şimdi de Kahramanmaraş’ı ve 11 ilimizi etkileyen depremlerle ve daha da önemlisi bunların sonrasında bir ekonomik savaşla mücadele ediyoruz. Bunlara rağmen aldığımız batık bir belediyeyi Türkiye’de kredisi en yüksek belediye haline getirdik. Sahada verdiğimiz sözleri birer birer yerine getirmeye devam ediyoruz. Turgutlu halkına verdiğimiz söz şuydu; sabahlara kadar çalışacağız, sabahlara kadar çalışacağız, sabahlara kadar çalışacağız… Çalışıyoruz, hizmet üretiyoruz. Şeffaf yönetiyoruz, doğru yönetiyoruz. Bundan sonra kalan süremizde bu hızla, bu gayretle Turgutlu halkına hizmet edeceğiz. Tıkır tıkır çalışıyoruz, teker teker tamamlıyoruz” dedi.

“Mustafa Kemal Mahallesine bu hizmetlerin gelmesini sağlayan Belediye Başkanımız Çetin Akın’a teşekkür ediyorum”

Turgutlu Belediyesi Meclis Üyesi Burhan Irk, “Altmış bir mahalle gibi hizmeti eşit şekilde hak eden Mustafa Kemal Mahallesine bu hizmetlerin gelmesini, önemli bir eksiğin tamamlanmasını sağlayan Belediye Başkanımız Çetin Akın’a, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Başkan Çetin Akın ve ekibine teşekkür eden Mustafa Kemal Mahallesi Muhtarı Giyasettin Polat, “Taziye Evi ve Çocuk Kültür Sanat Merkezi ile ilgili daha önce büyük bir sıkıntı yaşıyorduk. Belediye Başkanımız Sayın Çetin Akın’ın çabasıyla ve mahalle halkımızın desteklemesiyle bu proje gerçekleşti. Emeği geçen Belediye Başkanımız Çetin Akın’a ve ekibine çok teşekkür ederim” diye konuştu.

Başkan Çetin Akın Mustafa Kemal Mahallesi Taziye Evi ve Çocuk Kültür Sanat Merkezinin sonrasında İzzettin Mahallesine kazandırılan spor sahasında incelemelerini gerçekleştirdi. Başkan Akın aynı zamanda mahalle sakinleriyle de bir araya gelerek sohbet etti.

“Halı sahada muhtarımız Hilmi Çiftçi’nin ismini yaşatıyoruz”

Geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden İzzettin Mahalle Muhtarı Hilmi Çiftçi’nin isminin verildiği spor sahasında açıklama yapan Başkan Çetin Akın, “Hayatımızda bazen iyi ki tanımışım dediğimiz insanlar olur. Benim için de Hilmi muhtarım ‘iyi ki tanımışım’ dediğim insanlardan bir tanesi. Hem memleket hem de İzzettin sevdalısıydı. Birlikte çok güzel hizmetlere imza atmıştık. Hilmi muhtarım bir gün beni, spor sahasının bulunduğu alana getirdi; tarım aletleri, otlar, çalılarla doluydu. ‘Başkanım, burayı çocuklar, gençler için spor sahası yapalım’ dedi. Biz de hızlı bir şekilde harekete geçtik, spor sahası yaptık ama maalesef onun ömrü yetmedi. Bizler de bu spor sahasında onun ismini yaşatıyoruz. Çocuklarımız burada güzel güzel sporlarını yaparlar temennisi içerisindeyim. Spor sahasının mahallemize ve Turgutlu’muza hayırlı olmasını dilerim” şeklinde konuştu.

Başkan Çetin Akın’a ziyaretleri ve incelemeleri sırasında Turgutlu Belediyesi Başkan Yardımcıları Fırat Honaz, Ahmet Daşkan, Evren Erbaş, Mithat Erden, Meclis Üyeleri Fehmi Gülen, İlhami Dinçer, Hasan Yaman, Hüseyin Maliz, İbrahim Gökdere, Recep İşleyen, Barış Erbaş, Ahmet Orhan, Burhan Irk, Mustafa Kemal Mahallesi Muhtarı Giyasettin Polat, İzzettin Mahalle Muhtarı Erol Uraç ile Turgutlu Belediyesi Daire Müdürleri eşlik etti.